Zarządzenie Nr 12/2020 Dyrektora Publicznego Zespołu Szkolno – Przedszkolnego im. Brygady Partyzanckiej „Grunwald” w Olszance z dnia 24 marca 2020r. w sprawie: przygotowania do realizowania w okresie od dnia 25 marca 2020 r. do dnia 10 kwietnia 2020 r. zadań szkoły z wykorzystaniem metod i technik kształcenia na odległość.
Na podstawie art. 68 ust. 1 pkt. 1 ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. Prawo oświatowe (tekst jednolity: Dz. U. 2019 poz. 1148 z późniejszymi zmianami), w związku z Rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 20 marca 2020 w sprawie szczególnych rozwiązań w okresie czasowego ograniczenia funkcjonowania jednostek systemu oświaty w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19 (Dz. U 2020 poz. 493), zarządzam, co następuje:
§ 1. 1. Nauka w szkole będzie realizowana zdalnie. Wszystkie lekcje wynikające z ramowych planów nauczania odbywać się będą na odległość.
2. Za organizację kształcenia na odległość odpowiedzialny jest dyrektor szkoły, który jest zobowiązany do powiadomienia nauczycieli, uczniów i rodziców, jak będzie przebiegała nauka w PZSP w Olszance.
§ 2. Zajęcia na odległość mogą być realizowane z wykorzystaniem:
1) materiałów i funkcjonalności Zintegrowanej Platformy Edukacyjnej udostępnionej pod dresem www.epodrecznik.pl,
2) materiałów dostępnych na stronach internetowych urzędu obsługującego ministra właściwego do spraw oświaty i wychowania, stronach internetowych jednostek podległych temu ministrowi lub przez niego nadzorowanych, w tym na stronach internetowych Centralnej Komisji Egzaminacyjnej i na stornach okręgowych komisji egzaminacyjnych ,
3) materiałów prezentowanych w programach publicznej telewizji i radiofonii,
4) innych, niż wymienione wyżej, jak również materiałów wskazane przez nauczyciela.
§ 3. Dopuszczam możliwość modyfikacji treści nauczania do zrealizowania w ramach nauczanych przedmiotów lub innych zajęć, w poszczególnych oddziałach, w okresie od 25 marca 2020 r. do 10 kwietna 2020r., mając na uwadze między innymi: możliwości psychofizyczne uczniów i ograniczenia wynikające ze specyfiki zajęć. Opracowanie pisemne proponowanych zmian należy przedstawić w formie tabelarycznej. Sugeruję, by treści najłatwiejsze i możliwe do opanowania przez uczniów w formie zdalnej nauki były uwzględnianie w pierwszej kolejności. Opracowanie obejmować ma dwa najbliższe tygodnie szkolne, licząc od dnia 25 marca 2020 r. Opracowania należy przesyłać na adres:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.
Zalecam konsultacje w zespołach przedmiotowych, z zachowaniem drogi elektronicznej.
§ 4. Nauczyciel może prowadzić lekcje za pomocą i z wykorzystaniem:
1) e – dziennika: w którym nauczyciel ma obowiązek sprawdzić obecność. Rodzic lub uczeń powinien odebrać wiadomości przekazywane poprzez e_dziennik, tym samym potwierdza udział w lekcji. Wiadomość powinna być odebrana do godz.16.00. Nieodebranie wiadomości przez rodzica lub ucznia, traktowane jest jako nieobecność na zajęciach. Jeśli zajęcia realizowana są w trybie, gdzie uczeń w inny sposób potwierdza obecność, wówczas nauczyciel wpisuje na tej podstawie frekwencję do e-dziennika,
2) środków komunikacji elektronicznej zapewniających wymianę informacji między nauczycielem, uczniem lub rodzicem.
§ 5. Nauczyciel ma obowiązek dokumentowania realizacji zadań szkoły :
1) regularnie odnotowuje tematy lekcji w każdym dniu wynikającym z planu lekcji, co będzie traktowane jako potwierdzenie obecności w pracy,
2) odnotowuje w dzienniku zaplanowaną formy sprawdzania wiedzy,
3) na czas kształcenia na odległość nauczyciel w dzienniku wpisuje oznaczenie: nz – nauczanie zdalne,
4) jeśli zajdzie taka potrzeba nauczyciel uczestniczy w radach pedagogicznych on- line lub stacjonarnie.
§ 6. Nauczyciel monitoruje postępy w nauce uczniów, weryfikuje stan wiedzy i umiejętności uczniów, ocenia jego zaangażowanie:
1) podejmowanie przez ucznia aktywności określonych przez nauczyciela, potwierdzających zapoznanie się ze wskazanym materiałem jest podstawą do oceny pracy ucznia,
2) każda forma pracy zdalnej musi być odnotowana w dzienniku przez nauczyciela z odpowiednim wyprzedzeniem czasowym,
3) ilość prac i zasady ich oceniania powinny być zgodnie z ustalonymi zasadami w PSO z każdego przedmiotu, biorąc pod uwagę specyficzną sytuację, patrz. § 9.
4) uczeń/rodzic, który zgłosi trudności techniczne lub inne uzasadnione problemy może liczyć na pomoc i przychylność nauczyciela.
§ 7. Dyrektor szkoły współpracuje z nauczycielami i koordynuje współpracę z uczniami i rodzicami:
1) wszystkie problemy należy zgłaszać niezwłocznie dyrektorowi szkoły,
2) nauczyciel ma obowiązek odczytywać wszystkie informacje zamieszczane przez dyrektora szkoły na komunikatorze e_szkoła, e-mail i w innej możliwej formie, jak również odpowiadać na nie w razie konieczności,
3) w razie potrzeby, z zachowaniem wszelkiej ostrożności, dyrektor może wezwać do szkoły nauczyciela pracującego zdalnie, by pracował stacjonarnie, w szkole,
4) wychowawca ma obowiązek utrzymywać stały kontakt z uczniem i rodzicami, reagować na zgłaszane problemy, czuwać nad dostępnością do zamieszczanych materiałów dla uczniów, a w razie potrzeby natychmiast udzielać pomocy we współpracy z innymi nauczycielami i kierownictwem szkoły,
5) nauczyciel służy pomocą merytoryczną uczniom, a uczeń musi mieć możliwość kontaktowania się z nim w celu opanowania zadanego materiału,
6) uczeń/rodzic ma prawo kontaktować się z nauczycielem w godzinach od 8.00 do 16.00, poprzez sposoby kontaktu, które ustalił nauczyciel z uczniami i rodzicami. Uczeń ma prawo zadawać pytania a nauczyciel obowiązek opowiadać na nie,
7) uczestniczenie w zajęciach, odrabianie zadań, zapoznawanie się ze wskazanym materiałem jest obowiązkowe dla każdego ucznia. Jeśli uczeń ma problemy z dostępem do komputera czy Internetu, zgłasza ten fakt wychowawcy klasy, a wychowawca niezwłocznie informuje o tym dyrektora szkoły, celem ustalenia innej formy kontaktu ze szkołą np. przekazania materiałów drogą tradycyjną np. poprzez pocztę,
8) uczniowie objęci indywidualną pomocą psychologiczną – pedagogiczną realizują zajęcia zgodnie z planem,
9) możliwe jest przeprowadzenie zebrania rady pedagogicznej na odległość, za pomocą wyznaczonej przez dyrektora platformy komunikacyjnej.
§ 8. Realizowanie treści nauczania w poszczególnych oddziałach ustalam na następujących zasadach:
1) zajęcia powinny uwzględniać możliwości psychofizyczne ucznia, jego wiek i etap edukacyjny,
2) wychowawca koordynuje plan pracy swojej klasy i jest odpowiedzialny za przygotowanie planu lekcji na każdy tydzień nauczania na odległość,
3) obowiązującym jest plan lekcji przed przejściem na zdalny system nauczania,
4) czas pracy określam do 30 min na 1 lekcję wg. ustalonego porządku:
a) 1 lekcja od 8.00 – 8.30
b) 2 lekcja od 8.40 – 9.20
c) 3 lekcja od 9.30 – 10.00
d) 4 lekcja od 10.10 – 10.40
e) 5 lekcja od 10.50 – 11.20
f) 6 lekcja od 11.30 – 12.00
g) 7 lekcja od 12.10 – 12.40
§ 9. 1. W czasie obowiązywania niniejszego zarządzenia zasady oceniania określa Statut oraz Przedmiotowy System Oceniania. Jeśli nauczyciele uznają to za konieczne – wówczas dyrektor dopuszcza ewentualne zmiany w PSO – po uprzednim powiadomieniu go o tych zmianach i przesłaniu w formie „Aneksu” drogą elektroniczną. (Aneks do PSO z przedmiotu z …….). Zmiany można wprowadzić do 27.03.2020r.
2.Uczeń oraz rodzic ma możliwość konsultacji z nauczycielem przez e-dziennik lub w inny sposób podany przez nauczyciela.
3. „Informacja dla ucznia oraz rodziców” stanowiąca załącznik Nr 1 do niniejszego Zarządzenia zostanie poprzez e_dziennik (lub poprzez pocztę elektroniczna, telefonicznie) przekazana uczniom oraz rodzicom.
§ 10.Godziny pracy pedagoga szkolnego realizowane są w formie konsultacji on-line, porad uczniom i rodzicom od poniedziałku do piątku w godzinach: od 12.00 – 16.00. Kontakt z pedagogiem poprzez e_dziennik oraz telefonicznie 668 395 874 lub e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.
§ 11.1.Nauczyciel biblioteki w ramach realizacji godzin pracy biblioteki szkolnej pozostaje do dyspozycji dyrektora i wykonuje zadania zlecone przez niego.
2.Wychowawca świetlicy w ramach godzin pracy świetlicy szkolnej pozostaje do dyspozycji dyrektora i wykonuje zadania zlecone przez niego.
§ 12.1.Zarządzenie obowiązuje od 25 marca 2020 r. do 10 kwietnia 2020 r., wchodzi w życie z dniem 25.03.2020r. wraz z podpisaniem i podlega ogłoszeniu drogą elektroniczną.
2. Zobowiązuję nauczycieli do zapoznania się z Zarządzeniem Nr 12/2020 Dyrektora PZSP w Olszance i przyjęcia go do realizacji poprzez wysłanie na e-dziennik wiadomości o treści: „Potwierdzam zapoznanie się i przyjęcie do realizacji zarządzenia Nr 12/2020 Dyrektora PZSP im. Brygady Partyzanckiej „Grunwald” w Olszance”
Dyrektor:
Bożena Lorent